Az urológia az orvostudomány azon szakterülete, mely mindkét nemnél a vese, az alsó és felső húgyutak, valamint a férfi nemi szervek elváltozásaival, betegségeivel foglalkozik.
A húgyúti traktus (vizelet kiválasztó és elvezető rendszer) magában foglalja a veséket, a vesevezetékeket, a húgyhólyagot, valamint a húgycsövet. Az urológus emellett foglalkozik a here, a mellékhere, az ondóvezeték, az ondóhólyag és a prosztata különböző kóros elváltozásaival is.
Az idősödő férfi panaszainak kivizsgálása, a potenciazavarok okainak felderítése és kezelése szintén az urológia tevékenységi körébe tartozó feladat.
A kezelés mellett kiemelkedő fontossággal bírnak az urológiai szűrővizsgálatok, elsősorban a prosztata rákszűrés. Emellett urológiai vizsgálattal az egyéb jelentősebb daganatos megbetegedések (vese-, húgyhólyag-, hererák) valamint vesekövesség illetve egyéb jóindulatú elváltozások is kiszűrhetők. A szűrővizsgálatok jelentősége az, hogy korai stádiumban, a betegség tünetmentes szakaszában kezelhető a megbetegedés.
1. A panaszok részletes feltárása
2. Kórelőzmény felvétele (urológiai illetve családi anamnézis)
3. Fizikális vizsgálat, mely férfiak esetében magában foglalja a prosztata vizsgálatát is rektális (végbélnyíláson keresztül végzett) vizsgálattal (ez utóbbi vizsgálat esetenként kellemetlen is lehet, de az esetek túlnyomó többségében gyors és fájdalommentes, ujjal végzett betapintást jelent)
4. Műszeres urológiai vizsgálatok:
a. Vese és húgyhólyag ultrahangos vizsgálata
b. Prosztata rektális (végbélnyíláson keresztül végzett) ultrahangos vizsgálata
c. Here ultrahangos vizsgálata
d. Uroflowmetria (vizelet áramlásmérés és maradék-vizelet meghatározása ultrahanggal)
e. Hólyagtükrözés (egyenlőre nem végezzük)
Milyen beavatkozásokat végzünk?
- jóindulatú elváltozások (szemölcs, condyloma) fájdalommentes eltávolítása radiofrekvenciás kauterrel
- rövid fitymafék műtéti megoldása